Baza wiedzy IQON o aktualnych dofinansowaniach.

CAŁA POLSKA. 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa. POIR

Opublikowany: 2019-07-11 09:48
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-04 08:41
ilość odwiedzin posta: 214


 KONKURS OGÓLNY -dostępny dla przedsiębiorców z regionów poza województwem mazowieckim— budżet  300 mln
  od 22 marca do 4 maja 2020r.  

                                                                       

Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektu opracowania nowego produktu/usługi, który obejmuje badania przemysłowe (opracowanie nowego produktu/usługi) i eksperymentalne prace rozwojowe (testowanie i weryfikacja opracowanych rozwiązań) albo eksperymentalne prace rozwojowe.

Projekt może obejmować dodatkowo prace przedwdrożeniowe (przygotowanie do wdrożenia do produkcji, np. opracowanie założeń linii produkcyjnej)Opracowane rozwiązanie musi charakteryzować się innowacyjnością, w skali co najmniej krajowej. 

 



Co potrzeba, aby aplikować o środki? 

  • Pomysł na etapie koncepcji, który jest innowacyjny minimum na poziomie Polski. 
  • Opis etapów (badań), jakie będą konieczne do  osiągnięcia celu. 
  • Zapewnienie środków na wkład własny.   
Obowiązki po zakończeniu projektu: 
Wdrożenie do produkcji/sprzedaż/udzielenie licencji dla opracowanego produktu/usługi/   

Jakimi metodami można realizować projekt: 
1. Prowadzenie projektu badawczego własnym zespołem (z możliwością zlecenia prac). 

2. Zlecenie całościowe realizacji badań

 
INNOWACJA.  Innowacyjny produkt, to nowy lub znacząco ulepszony wyrób, czy usługa. Ulepszenie może dotyczyć charakterystyk technicznych, komponentów, materiałów, wbudowanego oprogramowania oraz innych cech funkcjonalnych produktu. Bardzo ważne jest jednak, aby w wyniku znaczącego ulepszenia produkt posiadał całkiem nowe cechy lub funkcje, których wcześniej nie miał. Jednocześnie muszą one wynikać z przeprowadzonych wcześniej prac badawczo-rozwojowych.


WDROŻENIE BADAŃ
  • wprowadzenie wyników prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu,

  • udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących Wnioskodawcy praw własności przemysłowej w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę,

  • sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników tych prac rozwojowych w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy (z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników prac rozwojowych nie uznaje się zbycia wyników tych badań lub prac w celu ich dalszej odsprzedaży).

 

Na co można uzyskać dofinansowanie? 

1. Prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, które przed rozpoczęciem charakteryzują się, co najmniej II poziomem gotowości technologicznej. 
 
Poziom TRL II określono koncepcję technologii lub jej przyszłe zastosowanie. Oznacza to rozpoczęcie procesu poszukiwania potencjalnego zastosowania technologii. Od momentu zaobserwowania podstawowych zasad opisujących nową technologię można postulować praktyczne jej zastosowanie, które jest oparte na przewidywaniach. Nie istnieje jeszcze żaden dowód lub szczegółowa analiza potwierdzająca przyjęte założenia.


2. Przygotowanie prototypów doświadczalnych,
3. Tworzenie instalacji demonstracyjnych i pilotażowych,
4. Walidacja danego rozwiązania,
5. Wsparcie przygotowania wyników fazy badawczej do zastosowania w działalności gospodarczej (jako uzupełniający komponent projektu badawczego).

 

Jakie są warunki dofinansowania? 

Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu wynosi 1 mln zł. *2 mln zł dla konsorcjów. 
Maksymalna wartość dofinansowania nie może przekroczyć: 


20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe;
15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe;
200 000 euro na prace przedwdrożeniowe w zakresie pomocy de minimis (wartość brutto

pomocy łącznie z wartością innej pomocy de minimis przyznanej w okresie 3 lat
podatkowych);
2 mln euro na prace przedwdrożeniowe w zakresie usług doradczych dla MŚP.

 

 
a) finansowanie z pomocy *de minimis (maksymalnie do 200 tys. EUR*) mogą być dofinansowane w 90% kosztów kwalifikowanych.
b) w przypadku prac przedwdrożeniowych finansowanych w ramach pomocy na usługi doradcze dla MŚP – wynosi 50% kosztów kwalifikowanych tych prac.


Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych (intensywność wsparcia) wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych, w przypadku gdy projekt jest realizowany w ramach ich działalności niegospodarczej. Jednostki naukowe nie mogą ubiegać się o dofinansowanie prac przedwdrożeniowych. 



                                                                                                                                                                                                                                                             
  • W konkursie można złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie dla danego projektu. 
  • Wnioskodawca może złożyć w konkursie wniosek o dofinansowanie, który nie jest przedmiotem oceny albo procedury odwoławczej w innym konkursie.
  • Dofinansowanie na realizację projektu, może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się Wnioskodawcy do wdrożenia wyników badań, w terminie 3 lat od zakończenia projektu.

Prawa do opracowanego rozwiązania.

W przypadku projektu realizowanego przez przedsiębiorstwo samodzielnie, Wnioskodawcy przysługuje całość praw majątkowych do wyników.  Konsorcjantom, w proporcji odpowiadającej faktycznemu ich udziałowi w całkowitej kwocie kosztów kwalifikowanych 
Przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych będących rezultatem projektu pomiędzy Konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych prac. 

Zatrudnienie Tworząc zespół do prowadzenia badań i prac rozwojowych, można skorzystać z poniższych form:

  • Zatrudnienie na umowę o pracę. Najprostsza forma, dzięki której unikniemy procesu postępowania w bazie konkurencyjności. Zatrudnienie polega na zasadzie rekrutacji, również wszystkie zmiany, rozwiązanie umowy, czy ponowna rekrutacja, nie wymagają postępowań. Dodatkowo, suma kosztów osób zatrudnionych na umowę o pracę wchodzi w podstawę  do obliczenia dodatkowej, ryczałtowej kwoty kosztów pośrednich. 
  • Zatrudnienie na umowę zlecenie. Traktowane jest w większości przypadków jako podwykonawstwo.
  • Zlecenie (podwykonawstwo), umowa o dzieło. Ta forma wymaga ogłoszenia postępowanie w bazie konkurencyjności ( w zależności od kwoty zamówienia obowiązują rożne terminy i zasady). Podwykonawstwo, ma procentowe ograniczenie (zazwyczaj do 60% wartości kosztów kwalifikowalnych). Suma kosztów podwykonawstwa POMNIEJSZA podstawę do obliczenia kosztów pośrednich.
Uwaga: osoba wskazana we wniosku o dofinansowanie jako kierownik B+R, kierownik zarządzający projektem oraz osoby wykonujące w zastępstwie ich obowiązki nie mogą być jednocześnie wykonawcami jakichkolwiek prac po stronie podwykonawcy ani nie mogą pozostawać w stosunku służbowym lub innej formie współpracy z podwykonawcą (dotyczy stosunku pracy, stosunków cywilnoprawnych lub innych form współpracy).
                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Podwykonawstwo nie może przekroczyć:

60% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie – w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez przedsiębiorstwo;
50% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez dane przedsiębiorstwo – w przypadku projektu realizowanego przez konsorcjum;
10% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez jednostkę naukową;
70% kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych w ramach pomocy de minimis ponoszonych przez dane przedsiębiorstwo.

 

Jakie są możliwe koszty kwalifikowane w projekcie? 

  • koszty personelu: badaczy, techników i pozostałych pracowników pomocniczych w zakresie, w jakim są oni zatrudnieni przy danym projekcie.
  • koszty aparatury naukowobadawczej oraz sprzętu służącego realizacji projektu badawczego, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. Za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu.
  • koszty budynków i gruntów w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. W przypadku budynków za koszty kwalifikowalne uznaje się koszty amortyzacji budynków odpowiadające okresowi realizacji projektu.
  • koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji, rozumiane jako:
  • koszty nabycia wyników badań lub prac rozwojowych, wyniki badań lub prac rozwojowych zostały nabyte od: jednostki naukowej, przedsiębiorcy posiadającego status centrum badawczo­-rozwojowego posiadającego siedzibę na terytorium RP.
  • koszty podwykonawstwa rozumianego jako zlecanie stronie trzeciej części merytorycznych prac w ramach projektu.
  • koszty doradztwa / usług doradczych wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu,
  • koszty ogólne ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu, w tym: koszty materiałów np. surowców, półproduktów, odczynników, koszty sprzętu laboratoryjnego
  • koszty elementów służących do budowy i na stałe zainstalowane w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej
  • koszty wartości niematerialnych i prawnych zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji uzyskanych od podmiotów trzecich na warunkach rynkowych, w formie patentów, licencji, know­ how, nieopatentowanej wiedzy technicznej: kwalifikowane w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu
  •  koszty udziału w specjalistycznych szkoleniach, konferencjach, wizytach studyjnych krajowych i zagranicznych personelu badawczego zaangażowanego  w realizację projektu pod warunkiem wykazania bezpośredniego związku z przedmiotem danego projektu
  • koszty przygotowania wyników fazy badawczej do zastosowania w działalności gospodarczej, w tym koszty usług w zakresie: badania rynku dla nowego lub istotnie ulepszonego rozwiązania, opracowania procedur dotyczących wykorzystywaniem rynkowym danego rozwiązania ,certyfikacji ,wzornictwa.
  • koszty związane z utrzymaniem linii technologicznych, instalacji pilotażowych / demonstracyjnych i podobnych, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane w projekcie,
  • koszty wynajmu budynków, lokali i powierzchni laboratoryjnej, tj. powierzchni przystosowanej do przeprowadzania badań np. ze względu na wymagane certyfikaty lub zastosowane systemy zabezpieczeń – bez aparatury badawczej.
 
KOSZTY POŚREDNIE: mogą być rozliczane wyłącznie metodą stawki ryczałtowej w wysokości równej 25% bezpośrednich wydatków kwalifikowanych projektu, w części Koszty pośrednie dotyczącej kosztów badań przemysłowych i prac rozwojowych lub prac rozwojowych, z zastrzeżeniem, że koszty usług zleconych (podwykonawstwa), są wyłączone z podstawy naliczania kosztów pośrednich.

Koszty aparatury naukowo-badawczej oraz sprzętu służącego realizacji projektu badawczego kwalifikowane będą wyłącznie odpisy amortyzacyjne w zakresie i przez okres, w jakim sprzęt/aparatura jest wykorzystywana na potrzeby projektu.

Co muszę spełnić w trakcie i po zakończeniu projektu?

Wynik badań powinien osiągnąć poziom TRL IX oznacza, że sprawdzenie technologii w warunkach rzeczywistych odniosło zamierzony efekt. Wskazuje to, że demonstrowana technologia jest już w ostatecznej formie i może zostać zaimplementowana w docelowym systemie. Między innymi dotyczy to wykorzystania opracowanych systemów w warunkach rzeczywistych.

 

Opracowane rozwiązanie trzeba wdrożyć, przez: 
  • wprowadzenie wyników prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu,
  • udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących Wnioskodawcy praw własności przemysłowej w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę,
  • sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników tych prac rozwojowych w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy (z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników prac rozwojowych nie uznaje się zbycia wyników tych badań lub prac w celu ich dalszej odsprzedaży).






Powrót

Dodaj komentarz